Međunarodni znanstveni skup Tadijino stoljeće: povijest, kultura, identitet

Međunarodni znanstveni skup Tadijino stoljeće: povijest, kultura, identitet održat će se 26. i 27. lipnja 2017. na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, dislociranome studiju u Slavonskome Brodu. Konferenciju organiziraju Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku te Fakultet za poljsku i klasičnu filologiju u Poznanju.

Suorganizatori su Grad Slavonski Brod, Brodsko-posavska županija, Galerija umjetnina grada Slavonskoga Broda (Spomen-dom Dragutina Tadijanovića) i Društvo Dragutina Tadijanovića

Na konferenciji će izlagati sljedeći plenarni izlagači:

• dr. sc. Ante Žužul (Školska knjiga, Hrvatska)

Nacionalni identitet u poeziji Dragutina Tadijanovića

• dr. sc.Bogusław Zieliński (Sveučilište Adama Mickiewicza, Poljska)

Krajolik Dragutina Tadijanovića. Estetika i identitet

• dr. sc. Alica Kulihová (Komenskovo sveučilište, Slovačka)
  1. stoljeće – stoljeće najboljih prijevoda hrvatske književnosti na slovački jezik

Uz plenarne će izlagače svoje radove predstaviti i drugi sudionici iz Hrvatske, Poljske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Slovačke i Srbije. Radni dio organiziran je u dvjema tematskim skupinama s podtemama:

• Dragutin Tadijanović
    • tematika i lirski subjekt Tadijanovićeve lirike
    • recepcija Tadijanovićeva djela (čitanost, prevođenje, školstvo)
    • Tadijanovićeva književnost i druge umjetnosti
    • prevoditeljski i urednički rad Dragutina Tadijanovića
  • 20. i 21. stoljeće
    • identitet i pamćenje u (post)modernizmu
    • književnost 20. i 21. stoljeća u povijesnome i kulturnome kontekstu
    • jezik i jezičnost u kontekstu kulture i identiteta (iz dijakronijske perspektive)
    • odnos književnosti, kulture, identiteta i medija tijekom povijesti
    • stvaralaštvo, regionalnost, zavičajnost i globalizacija.

Drugi dan u Spomen-domu Dragutina Tadijanovića održat će se okrugli stol s temom Književnost i njezina uloga u suvremenoj edukaciji i postmodernome svijetu, a u Rastušju će se održati likovna radionica za studente Ilustriranje Tadijine poezije. Oba dana predviđen je zanimljiv društveni program.

Tadijanović – Program

U ime Programskoga odbora: prof. dr. sc. Damir Matanović

U ime Organizacijskoga odbora: izv. prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar

Tajnik: Igor Marko Gligorić