Na Odjelu za fiziku održano predavanje Prva gravitacijska leća u visokoenergijskom gama-području

U četvrtak 13. prosinca 2016. na Odjelu za fiziku održano je predavanje Prva gravitacijska leća u visokoenergijskom gama-području, uz velik interes studenata za istraživačku temu.

Doc. dr. sc. Dario Hrupec izložio je najnovije otkriće međunarodne istraživačke grupe u kojoj radi i desetak hrvatskih znanstvenika. Ova istraživačka grupa radi na MAGIC (Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkov) teleskopima na Kanarskom otoku La Palma. Nedavno je objavljen rad u časopisu Astronomy and Astrophysics u kojem su predstavili dosad najudaljeniji bljesak gama-zraka jednog kvazara ikada izmjeren u području vrlo visokih energija zračenja čime su ujedno potvrdili i Einsteinovu opću teriju relativnosti na visokim energijama.

Predavač je objasnio što su to gravitacijske leće te kako ih možemo opaziti. Detaljno je opisao kako je teklo promatranje kvazara QSO B0218+357 i kašnjenje signala zbog prolaska kroz gravitacijsku leću. Na kraju, dan je pregled istraživanja Čerenkovljevim teleskopima u svijetu i planovi za buduća istraživanja.

doc.dr.sc. Denis Stanić

Uredio |2016-12-14T08:47:22+01:0014.12.2016.|Vijesti iz znanosti, Vijesti sa sastavnica|