Održana 5. Zimska škola fizike za učenike srednjih škola

22.2.201_ZSkola_SrednjeSk (3)
[br]

5. Zimska škola fizike održana na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

VIJESTI – Ovogodišnja 5. zimska škola fizike za učenike srednjih škola održana je 22. veljače 2014. godine na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. U organizaciji su sudjelovali Agencija za odgoj i obrazovanje (podružnica Osijek), Županijsko stručno vijeće nastavnika fizike Osječko-baranjske županije, Hrvatsko fizikalno društvo (podružnica Osijek), Županija Osječko-baranjska i Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Okupilo se oko 120 učenika iz dvadesetak srednjih škola i gimnazija s područja županije i oko 50 nastavnika, voditelja radionica i studenata fizike. Školu je otvorio pročelnik Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, izv. prof. dr. sc. Branko Vuković.

Svi učenici prošli su kroz slijedeće polusatne radionice:

• Nemagnetični materijali u magnetskom polju, voditelj: Marijan Bakač
  • Amperova sila, voditelj: Goran Hajnal
  • Zagonetka koja je uzbudila svijet, voditeljica: Snježana Novaković
  • Električna struja u tekućinama, voditeljice: Dominika Čulo Vuković i Jasenka Detling
  • Suprotnosti se privlače, voditeljica: Marlena Jović
  • Magnetizam u praksi, voditelji: Marina Poje i Igor Miklavčić

22.2.201_ZSkola_SrednjeSk (2)
[br]

Prilikom izvođenja Zimske škole fizike za srednje škole bilo je šest grupa od dvadesetak učenika koji su obilazili pojedine radionice, s tim da je nakon treće rotacije između radionica bio kratki odmor sa sendvičima i sokom. Posebne pohvale zaslužili su studenti fizike za angažman oko vođenja pojedinih grupa od radionice do radionice, podjele sendviča i sokova i pomoći oko izvođenja radionica.

Na Odjelu za fiziku nadaju se kako će ova radionica i način njene prezentacije doprinijeti učenicima u razumijevanju gradiva 2. razreda srednje škole i gimnazije. Učenici će na ovaj način imati neposrednu priliku steći iskustvo u pripremanju, izvođenju i mjerenju na laboratorijskim vježbama, naravno uz svrhovita zabavu subotom ujutro.

Igor Miklavčić, mag. educ. phys. et politechn, predavač na Odjelu za fiziku

Uredio |2016-05-05T13:31:02+02:0028.02.2014.|Vijesti|