Održani 2. osječki dani bioetike

Na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti 5. i 6. studenoga održani su 2. osječki dani bioetike u organizaciji Centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Medicinskog fakulteta, novoosnovane hrvatske jedinice UNESCO-ove katedre za bioetiku (Sveučilište u Haifi) sa sjedištem na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Znanstvenog centra izvrsnosti za integrativnu bioetiku, Hrvatskog bioetičkog društva, Centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Splitu i Centra za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda u Skopju. Središnja tema 2. osječkih dana bioetike bila je Bioetika, odgoj i obrazovanje. Rektor Sveučilišta prof. Vlado Guberac, svečano je otvorio 2. osječke dane bioetike, te u svojem govoru podsjetio nazočne na svoje obećanje o osiguravanju prostora za Sveučilišni centar. Obećanje je dano prije godinu dana prilikom otvorenja 1.osječkih dana bioetike, te s ponosom istaknuo da je u zgradi Rektorata osiguran prostor za Centar za integrativnu bioetiku Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku. Skorim je useljenjem u nove prostore Centar za integrativnu bioetiku osigurao potrebne materijalne uvjete za svoj rad i daljnje djelovanje. Predsjednik organizacijskog odbora osječkih dana bioetike i voditelj Sveučilišnog centra za integrativnu bioetiku doc. dr. sc. Ivica Kelam u svom je pozdravnom govoru obznanio kako je 21. listopada osnovana hrvatska jedinica UNESCO-ove katedre za bioetiku (Sveučilište u Haifi) sa sjedištem na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Doc. Kelam je naglasio kako je osnivanje hrvatske jedinice UNESCO-ove katedre za bioetiku veliko priznanje za sustavan i intenzivan rad na širenju i promicanju bioetičkih ideja, budući da je u Hrvatskoj do sada postojala samo jedna hrvatska jedinica UNESCO-ove katedre za bioetiku i to na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Osnivanjem hrvatske jedinice UNESCO-ove katedre za bioetiku na našem Sveučilištu i skorim useljenjem u prostore Sveučilišnog centra za integrativnu bioetiku ostvareni su preduvjeti za internacionalizaciju i daljnje širenje bioetičkih ideja i promociju Sveučilišta i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, kao središta bioetičke edukacije i širenja bioetičkih ideja u regiji. Na konferenciji je u dva dana održano tridesetak izlaganja u kojima je sudjelovalo četrdesetak znanstvenika iz Makedonije, Srbije i Hrvatske. Osim samih izlaganja u sklopu 2. osječkih dana bioetike, održavan je filozofski caffe, radionica za djecu Anuška, sredozemna medvjedica, a posebno veliko zanimanje i oduševljenje sudionika izazvao je mjuzikl Vrapcingejl Dječje amaterske skupine „Paroščići“. Osječki dani bioetike završili su posjetom sudionika Azilu Osijek – skloništu za napuštene životinje (Udruge „Pobjede“), kojim su sudionici Skupa upoznati s djelovanjem Azila i iskoristili prigodu za druženje i šetnju sa psima uz obalu rijeke Drave. Svi sudionici Osječkih dana bioetike istaknuli su potrebu i važnost održavanja ovakvih skupova, pri čemu je posebno slikovit u svom pozdravnom govoru bio prof. Ante Čović, prorektor Sveučilišta u Zagrebu i voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za integrativnu bioetiku, istaknuvši važnost Osijeka i Sveučilišta J. J. Strossmayera u promicanju, širenju i povezivanju bioetičkih inicijativa, ideja i projekata s državama i sveučilištima u regiji.

doc. dr. sc. Ivica Kelam

Uredio |2018-11-26T13:36:11+01:0006.11.2018.|Vijesti sa sastavnica|