Održano predavanje Projekt STRUNA i hrvatsko nazivlje u fizici

[br]

doc. dr. sc. Denis Stanić poručuje: Pišete li na hrvatskom jeziku, bilo da se radi o seminarskom, završnom ili diplomskom radu, priručniku, skripti ili udžbeniku, svakako posjetite web stranicu: struna.ihjj.hr. I naravno, pišite!

VIJESTI – U organizaciji Podružnice Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjela za fiziku Sveučilišta u Osijeku, 14. svibnja 2014. godine održano je predavanje na Odjelu za fiziku pod nazivom Projekt STRUNA i hrvatsko nazivlje u fizici. Predavanje je održala prof. dr. sc. Vjera Lopac s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu koja je ujedno i voditeljica potprojekta za polje fizike. Struna je projekt (program) Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) u kojem stručnjaci pojedinih struka surađuju s jezikoslovcima na izradi terminološke baze i sustavno prikupljaju, stvaraju, obrađuju, usklađuju i tumače nazivlje različitih struka na hrvatskome jeziku. U Strunu je dosad uključeno dvadesetak različitih struka. Prof. Lopac govorila je o tijeku potprojekta Fizika u Struni, metodama, problemima i rezultatima: u fizici je trenutno obrađeno 3508 pojmova, 2554 je potpuno obrađeno, a preostalih 954 čeka na obradu terminologa, urednika ili jezičnog savjetnika. Ovaj potprojekt iznimno je važan za autorski, prevoditeljski i znanstveni rad te za metodiku i nastavu fizike na svim stupnjevima obrazovanja.

doc. dr. sc. Denis Stanić

Uredio |2016-05-05T13:28:07+02:0022.05.2014.|Vijesti|