Poziv na predavanje Harmonijske funkcije i slučajni procesi sa skokovima

Odjel za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku organizira predavanje Harmonijske funkcije i slučajni procesi sa skokovima (Harmonic functions and random processes with jumps)

NAJAVA – Predavanje će se održati u četvrtak, 3. prosinca 2015. godine s početkom u 17 sati u predavaonici 36 na Odjelu za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Trg Ljudevita Gaja 6).

Predavanje će održati:

• doc. dr. sc. Ante Mimica, Matematički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Od prošlog desetljeća je poznata veza između diferencijalnih operatora i slučajnih procesa. Veza je dana preko tzv. Infinitezimalnog generatora slučajnog procesa. U tom smislu Laplaceovom operatoru u R^d odgovara standardno Brownovo gibanje u R^d. U ovom predavanju ćemo promatrati integro-diferencijalne operatore i njima pridružene slučajne procese, koji ne moraju nužno imati neprekidne trajektorije kao Brownovo gibanje. Objasnit će se vjerojatnosne tehnike pomoću kojih se može istražiti lokalna svojstva neprekidnosti pripadnih harmonijskih funkcija.

Uredio |2015-11-23T11:44:27+01:0023.11.2015.|Najave|