Predavanja na Odjelu za matematiku

Odjel za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u razdoblju od 19. travnja do 5. svibnja 2016. godine organizira nekoliko predavanja. Sva predavanja održat će se na Odjelu za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Trg Ljudevita Gaja 6)

NAJAVA – Predavanje Matematika i film(Mathematics and film) održat će se u utorak, 19. travnja 2016. godine s početkom u 19.10 sati u predavaonici 1.

• Draženka Mikić, prof., Srednja škola Valpovo
  • Tihana Weigand, prof., Srednja škola Valpovo

Predavanje na engleskom jeziku On commuting nilpotent matrices održat će se u petak, 22. travnja 2016. godine s početkom u 17 sati u predavaonici 36.

Predavanje će održati:

• prof. dr. Tomaž Košir, Full Professor, Faculty of Mathematics and Physics, University of Ljubljana, Slovenia

In the last two decades various results on algebraic varieties of nilpotent commuting matrices were obtained. We will present some of them. Forinstance, Roberta Basilishowed in 2003 that the nilpotent commutator of a nilpotent matrix, call it A, is an irreducible variety. This implies that intersection with a nilpotent orbit is open and dense. Can we describe this orbit? I. e., how is the Jordan structure of this nilpotent orbit related to the Jordan structure of A? We will present some results and a few open questions involving connections between the geometry and combinatorics of commuting nilpotent matrices. The talk will be aimed at a general audience.

Predavanje Minimaks optimalno upravljanje nelinearnim dinamičkim sustavima (Minimax optimal control of nonlinear dynamical systems) održat će se u četvrtak, 5. svibnja 2016. godine s početkom u 17 sati u predavaonici 36.

Predavanje će održati:

• dr. sc. Vladimir Milić, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Zagrebu

Tema izlaganja je sinteza zakona upravljanja nelinearnim dinamičkim sustavima kojim se utjecaj vanjskih i/ili unutarnjih neodređenosti zadržava ispod dozvoljene granice i osigurava stabilnost zatvorenog sustava. Kao mjeru utjecaja neodređenosti razmatra se L_2 pojačanje sustava. Problem pripada području robusne optimizacije, tj. klasi matematičkih problema kod kojih je potrebno istovremeno provesti minimizaciju i maksimizaciju iste funkcije cilja – minimaks optimizacija. Prikazuje se direktna optimizacija L_2pojačanja bez rješavanja pripadajuće Hamilton-Jacobi-Isaacsove (HJI) jednadžbe. Provedena je transformacija optimizacijeL_2pojačanja iz razlomačkog optimizacijskog problema u parametarski koji uključuje minimaks optimizacijski potproblem, a čije se rješavanje svodi na traženje sedlaste točke diferencijalne igre. Predlaže se integracija subgradijentne metode, Newtonove metode, višekoračne Adamsove metode te automatskog diferenciranja u jedan algoritam. Provedenim numeričkim simulacijama na nelinearnim dinamičkim sustavima kod kojih je moguće analitički riješiti HJI jednadžbu te time egzaktno odrediti vektore upravljanja i neodređenosti, pokazane su verzije algoritma koje daju najbolju efikasnost i točnost.

Uredio |2016-04-28T08:58:59+02:0014.04.2016.|Najave|