Rođendaonica fizičara – James Clerk Maxwell

870_Maxwell (2)
[br]

Cilj projekta je upoznavanje s životom i djelom nekih od slavnih fizičara

VIJESTI – U okviru projekta Rođendaonica, na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u lipnju 2014. godine obilježen je život i djelo škotskog velikana James Clerk Maxwella (1831.–1879.).

Na Odjelu za fiziku tom je prigodom postavljena stalna izložba o životu i djelu James Clerk Maxwella, te pregled njegovog znanstvenog i književnog opusa. Sudionici/izvođači projekta su studenti Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Nekoliko činjenica o James Clerk Maxwellu:

• Rođen je 13. lipnja 1831. u Edinburghu, u ulici India Street , kućni broj 14. Otac mu je bio John Clerk, odvjetnik, a majka Frances Cay.
  • —Maxwell, koji je čitavo djetinjstvo odrastoa i odgajan izoliran na očevom imanju nije se dobro uklapavao u školu, a drštvena izolacije u školi završila je tako što je upoznao Lewisa Campbella i Petera Guthriea Taita.
  • U dobi od 13 godina osvojio školsku matematičku medalji i prvu nagradu za engleski jezik i prvo nagradu za pjesništvo, primjećen je njegov rad.
  • Maxwellova zanimanja nadilazila su školski program, te nije previše brinuo od uspjehu na ispitima. Prvi znanstveni rad napisao je u dobi od 14 godina. U njemu je opisao mehanički načina crtanja matematičkih krivulja sa komadom konopa, te opisao svojstva elipsi, Kartezijevih ovala i sličnih krivulja uz pomoć dva žarišta (Descartes je opisivao krivulje u 17. stoljeću, ali je Maxwellov je pojednostavio konstrukciju).
  • Akademiju je napustio 1847. kada je imao 16 godina, te počeo pohađati predavanja na Sveučilištu u Edinburghu.
  • U dobi od 18 godina Maxwell je napisao dva rada za Kraljevsko društvo. Maxwella su opet smatrali premladim da sam izlaže u Kraljevskom društvu, te su radove predstavljali njegovi tutori.
  • Godine 1854. diplomirao je matematiku, kao drugi u generaciji.
  • Maxwell je postao asistent 10. listopada 1855. brže nego očekivano te je zamoljen da pripremi predavanja i ispite iz hidrostatike i optike. Sljedeće veljače Forbes ga je zamolio da sa prijavi na otvoreno mjesto profesora prirodne filozofije na fakultetu Marischal u Aberdeenu.
  • Vrijeme provedeno u Londonu smatra se najproduktivnijim u Maxwellovoj karijeri. Za rad na bojama 1860. Kraljevsko društvo mu je dodijelilo Rumfordovu medalju, a 1861. postao je član Kraljevskog društva. Maxwell je često slušao predavanja u Kraljevskom društvo, te tako došao u redoviti kontakt sa Michaelom Faradayom, koje je bio 40 godina stariji od Maxwella i u to vrijeme pokazivao znakove senilnosti.
  • Maxwell je u to vrijeme učinio značajne napretke u području elektriciteta i magnetizma. Ispitivao je prirodu električnog i magnetskog polja te u dvodijelnom radu objavljenom 1861. dokazao konceptualni model elektromagnetske indukcije.
  • Godine 1865. Maxwell je odstupio sa mjesta na fakultetu King’s College, te se sa suprugom Katharine preselio u Glenlair. Godine 1871. postao je prvi Cavendish profesor fizike na Cambridgeu. Zadužen je za opremljane Cavendish laboratorija, vrijednim uređajima, što je sponzorirao William Cavendish, 7. vojvoda od Devonshirea.
  • Preminuo je 5. studenoga 1879. u dobi od 48 godina od posljedica tumora trbušne šupljine, kao i njegova majka. Pokopan je u naselju Parton, u blizini grada Castle Douglas, u Škotskoj.

Autor i organizator: Ivana Ivković, prof.

Uredio |2016-05-05T13:26:43+02:0027.06.2014.|Vijesti|