Održano predavanje Priča o Svemiru i pronalazak Higgsovog bozona

VIJESTI – U organizaciji Podružnice Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 14. listopada 2014. godine održano je predavanje na Odjelu za fiziku pod nazivom Priča o Svemiru i pronalazak Higgsovog bozona. Predavanje je održao prof. dr. sc. Ivica Puljak s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu pred gotovo stotinjak studenata i učenika srednjih škola. Prof. Puljak je započeo predavanje pričom o nastanku, razvoju i kraju svemira, a zatim je pokušao dati odgovor na jedno od najzanimljivijih pitanja moderne znanosti: Od čega se sastoji svemir?. Kao član CMS kolaboracije od 1994. godine, gdje je koordinirao rad od oko stotinjak fizičara iz cijeloga svijeta u potrazi za Higgsovim bozonom, u drugom dijelu predavanje predstavio je otkriće Higgsovog bozona u CERN-u, te slikovito opisao pronalazak mehanizma kojim čestice dobivaju masu, što se pojednostavljeno kaže potraga za Higgsovim bozonom. Otkriće Higgsovog bozona, određivanje njegovih svojstava i potvrda mehanizma koji je priroda odabrala za dodjeljivanje mase elementarnim česticama rezultiralo je dodjelom Nobelove nagrade za fiziku profesorima Peteru Higgsu i Francoisu Englertu 2013. godine.

doc. dr. sc. Denis Stanić, predsjednik osječke podružnice HFD-a

Uredio |2016-05-05T11:29:50+02:0027.10.2014.|Vijesti|