Poziv na predavanje Prijenos nukleona u sustavu 90Zr+208Pb

Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku organizira predavanje Prijenos nukleona u sustavu 90Zr+208Pb

NAJAVA – Predavanje će se održati u utorak, 24. ožujka 2015. godine s početkom u 13.00 sati u učionici 60 na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Trg Ljudevita Gaja 6).

Predavanje će održati:

• dr. sc. Maja Varga Pajtler, Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
[br] Reakcije prijenosa mnogo nukleona u sustavu 90Zr+208Pb mjerene su na energijama bliskim kulonskoj barijeri u mjernom uredaju Prisma+Clara. Laki partner ove reakcije detektiran je magnetskim spektrometrom Prisma, dok su koincidentne gama zrake detektirane gama detektorom Clara. Rekonstrukcijom putanja kroz magnetski spektrometar prepoznati su produkti reakcije: atomski naboj, masa, ukupna energija lakog fragmenta, kao i pridruženi elektromagnetski spektri.Analizirani su elektromagnetski spektri atomskih jezgara pobuđenih prijenosima neutrona, tj. izotopi cirkonija i njegovog binarnog partnera, olova, kao i izotopi itrija i stroncija, pobuđeni u reakcijama ogoljavanja protona. U seminaru će se prikazati najsnažnije pobuđena stanja i njihova dominantna struktura. Usporedbom parnih i nepranih izotopa dobivene su informacije važne za sparivanje fonona i fermiona, te povezanje ovih stupnjeva slobode s parametrima važnim u opisu dinamike reakcije.

Uredio |2015-03-17T14:02:24+01:0017.03.2015.|Najave|