Poziv na predavanje Visokoenergijska astrofizika s Čerenkovljevim teleskopima

Podružnica Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku organiziraju predavanje Visokoenergijska astrofizika s Čerenkovljevim teleskopima

NAJAVA – Predavanje će se održati u utorak, 17. veljače 2015. godine s početkom u 13 sati u učionici broj 60 na Odjelu za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Trg Ljudevita Gaja 6).

Predavanje će održati:

• dr. sc. Dario Hrupec, Institut Ruđer Bošković, Zagreb

Od otkrića prvog kozmičkog izvora gama-zraka vrlo visoke energije (VHE, E > 100 GeV) prošlo je četvrt stoljeća. Danas je poznato 155 visokoenergijskih gama-izvora, galaktičkih i izvangalaktičkih, a VHE gama-astronomija postala je najproduktivnija grana astročestične fizike, interdisciplinarnog područja koje uključuje astronomiju/astrofiziku, fiziku čestica i kozmologiju. Predavanje će ukratko pokriti tipične izvore visokoenergijskih gama-zraka, mehanizam njihovog nastanka te način detekcije Čerenkovljevim teleskopima. Posebno će biti predstavljeni teleskopi MAGIC, smješteni na kanarskom otoku La Palmi te budući niz Čerenkovljevih teleskopa (Cherenkov Telescope Array).

Uredio |2015-02-16T12:32:47+01:0016.02.2015.|Najave|