Suradnja III. Gimnazije Osijek i Odjela za fiziku

[br]

U okviru predmeta Fakultativna nastava fizike učenici izvode eksperimentalne pokuse

ZNANOST – Zadnji termin vježbi iz fizikalne optike za desetak učenika III. gimnazije iz Osijeka održan je 17. siječnja 2014. godine. Naime, već treću godinu zaredom učenici sa svojom profesoricom fizike Jasenkom Detling dolaze na Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u okviru nastavnog predmeta Fakultativna nastava fizike u kojem sami izvode desetak eksperimentalnih pokusa u školskoj godini.

Vježbe koje su učenici izvodili ovaj put su:

1. CD i DVD kao optička rešetka.
  2. Ogib svjetlosti na niti, ravnoj i kružnoj pukotini.
  3. Interferencija svjetlosti na Fresnelovom zrcalu i biprizmi.
  4. Određivanje valne duljine svjetlosti pomoću optičke rešetke subjektivnim promatranjem.
  5. Određivanje indeksa loma prozirnog sredstva pomoću Brewsterovog zakona.

Učenici dolaze na Odjel za fiziku iz razloga što oprema u školi nije adekvatna i dostatna za iz vođenje eksperimentalnih pokusa iz fizike. Nakon svake odrađene vježbe učenici izrađuju izvještaj, a profesorica ih ocjenjuje. Njihove povratne reakcije na ovakav način izvođenja nastave su vrlo pozitivne. Potrebno je naglasiti kako su uključeni pokusi također i dio programa na državnoj maturi iz fizike.

Igor Miklavčić

Uredio |2014-01-17T10:32:20+01:0017.01.2014.|Vijesti iz znanosti|