Suradnja Odjela za fiziku i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada

[br]

Na Odjelu za fiziku održano znanstveno-popularno predavanje na temu Koliko je more radioaktivno?

ZNANOST – Kao dio suradnje između Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada iz Zagreba, 15. siječnja 2014. godine na Odjelu za fiziku održano je znanstveno-popularno predavanje na temu Koliko je more radioaktivno? (radiološka karakterizacija srednjeg i južnog Jadrana). Predavanje je održao dr. sc. Branko Petrinec, znanstveni suradnik na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada. U predavanju su prikazani rezultati multidisciplinarnog istraživanja koji su unaprijedili spoznaje o raspodjeli koncentracija aktivnosti prirodnih i antropogenih radionuklida i o njihovom ukupnom inventaru u gornjim slojevima sedimenata srednjeg i južnog Jadrana. Rad je pridonio identifikaciji onih područja Jadrana koja su potencijalno osjetljivija na zagađivanje radioaktivnim tvarima. Posebno se istraživala i prirodna radioaktivnost okoliša na području otoka magmatskog sastava (Brusnik i Jabuka). Načinjena je analiza radiološkog rizika za stanovništvo na području srednjeg i južnog Jadrana procjenom vanjskog indeksa rizika gama zračenja i ekvivalentne aktivnosti radija te procjenom radioekološke osjetljivosti mora i priobalja.

dr.sc. Marina Poje

Uredio |2014-01-15T10:18:49+01:0015.01.2014.|Vijesti iz znanosti|